Tiptak.com buna duyarsız kalmayın.

TiPTAK.COM BETA V.2.0 YAYINDA Selamlar,

İlk beta sürümümüz kullanıcıların girdiği her türlü içerik için yetersiz kaldı. Bu nedenle, dönem dönem, hepinize e-mail atarak sizlerden eleştirilerinizi ve önerilerinizi istedik. Hemen her üyeden olumlu ve olumsuz eleştiriler aldık. Bize neyin nasıl olması gerektiğini ve ihtiyaçlarınızı söylediniz. Sonuç olarak, bize de doğru kurguda yeni sistemi tasarlamak kaldı. Ofiste geçen 4 aydan sonra tiptak.com için tasarım ve işlevsel kurguyu biraraya getirebildik.

Bu zaman içinde daha önce yaptığımız WEBXiBiTiON ( online sergi ), MiNiATLON DJ/Prodüktör gelişim seferberliği, daralan’da gerçekleşen sergi ve organizasyonların gelecek ayaklarını planladık. Kişisel ya da kurumsal bağlantısızlıklar nedeniyle kültür sektörünün dışında kalan sanatçı, tasarımcı, mimar, yazar,vs..vs.. gibi geniş bir kitlenin heyecan uyandıran çalışmalarıyla burada olduğunu göstermek için yeni projeler tasarladık.

En yakında 8 Kasım’da Ghetto Session’da gerçekleştireceğimiz Vector Lovers, Troubleshooter ve Dataline konseri var. Martin Wheeler ( Vector Lovers ) kendi yazdığı VST plug-in programı DR.Drone’un atölye çalışmasını konserin ertesi günü verecek. Sitedeki müzisyenlerden Dataline’ı da kendisiyle birlikte çalmak için seçti. Lokaldeki bir sanatçının, hele de piyasaya girmenin yollarını bilmediğinden duyulamayan bir müzisyenin, bilindik bir isimle sahne alması hem müzisyen için bulunmaz fırsat hem de daha nitelikli işler üretmesi için kendisine ve diğer müzisyenlere yüksek dozda motivasyon. Yurtiçi ve yurtdışı sanatçıları juri üyesi olarak tiptak.com’a davet etmeyi sürdüreceğiz. Güzel ismiyle kuratöryel bir bakış atacaklar siteye ve beğendikleri işleri görünür kılmak için bizlerle çalışacaklar.

Sanırız sizin için de estetik ve mantıktan uzak çalışmalara sanat demek bir süre sonra bıkkınlık verecektir. Bu nedenle görsel sanatlar başlığındaki işleri onaya tabi tuttuk. Keyfimize göre de iş seçmiyoruz, akademisyenler ve kendi branşlarında profesyonel sanatçılarla konuşarak hemen her disiplin için bir kriter listesi belirledik. Alınma gücenme olmasın, bunu yapmamızın nedeni de amacımızı destekleyecek nitelikte işleri görünür kılıp, standart bir portfolyo sitesinin çöplük halinden uzak durmak. Kriterleri de yüksek seviyelerde tutturmadık.

Müzisyenlerin hazırladıkları parçaları farklı versiyonlarıyla tek başlık altına yükleyebilme opsiyonunu kurguladık. Hazırlık aşamasındaki bir çalışmayı pre-release olarak sunup insanlardan fikir alma, kararsız kalınan harmonileri karşılaştırmak için farklı versiyonlar yükleme veya aynı parçanın farklı remikslerini aynı yerde barındırma gibi bütünlüğe sahip bir alana çevirdik müzik sayfalarını. Ayrıca eski sistemde bir parçanın altına yorum girmek istesek de bunu yapamıyorduk. Artık bu da mümkün, bir parça hakkındaki önerilerinizi ve eleştirilerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Elbette sadece sanatsal üretim gerçekleştiren kişilere doğru tek yönlü bir kurgu tasarlamadık. Site sahipleri de dahil üretenden daha çok tüketen insan var burada. Bu nedenle kullanıcıların beğendikleri müzik, kitap, film gibi kültürel tüketim ürünlerini paylaşabilecekleri Kafa Açacağı kısmını da sisteme ekledik. Hani “bunu beğenen, şunu da beğenir” yönlendirmesi vardır ya, işte bu bölümü o minvalde hazırladık. İnternet üzerinde beğendiğimiz linkleri paylaştığımız alanların altına yorum ekleyebilme özelliği yerleştirdik.

İlginç bir detay daha; sitedeki tüm yazıları blog başlığı altında topladık ve bu alanı üye girişi yapmayan kimse göremiyor. Nedeni malum, hem topluluk ( community ) hem de portfolyo sitesini biraraya getirirken samimiyeti arttıracak dataların izlenme psikolojisiyle zedelenmemesi isteği. Sitedeki modüllerden keyif alacağınızı düşünüyoruz. Bize her türlü eleştiri, önerileri ve kurgusal ihtiyaçlarınız tiptak[NAT]tiptak.com adresinden gönderebilirsiniz. Bu zamana kadar gelen tüm eleştirileri değerlendirerek yeni sistemi tasarladık, bundan sonra da sizden gelen her datayı işlemeye devam edeceğiz.

İyi eğlenceler ve başarılar.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *