Mutlu yıllar SETI@home!

Sene 99, Pentiyum II 300 almışım böyle yanıma… p75 gitmiş… Olm 4+4 GB sabit disk be! teheeey! 32MB Ram! Oha yani. olaylar çıldırmış.

Makine madem böyle çılgın, o zaman ne bok varsa yüklüyorum bilgisayara, ama ne bok varsa. Modemi 14k’yı görürse, değme keyfime! Ama olsun, çek ki ne çekersen senindir! Olm monitör 15 inç. oh. Biryerlerde dolaşırken, SETI@home diye bişi görüyorum. “Dünya dışı zeka arayış projesi”. Oha lan, bilgisayarım ekran koruma moduna girince, dünya dışındaki zekayı arayacak. Olabilemez!

The Search for ExtraTerrestrial Intelligence. Proje NASA tarafından başlatılmış ve finansal problemlerden dolayı iptal edilmiş, sonra bir kuruluş aklına gelen fikiri uygulamaya sokmuş ve SETI doğmuş. O zamanlar bilgisayarımda Napster var, neredeyse sınıfta kalmama neden olan Snood var, tetris gibi bişi böyle.

SETI’nin üzerinden tam 10 yıl geçmiş bugün. Biryerlerde haber avına çıkmış dolaşırken öğrendim. O günlerimi hatırladım.

SETI halen devam ediyor. Ancak artık SETI@home değil, SETI@home boinc olarak devam ediyor. Bilgisayarınız sürekli olarak açık duruyor ve bu sırada insanlığa da yardımcı olmak istiyorsanız. Bu bulut işlem kümesinin bir parçası olmaktan çekinmeyin. http://setiathome.berkeley.edu/

SETI@Home Ekranı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.