Dünyanın ilk ticari 4G/LTE sahası İsveç’te kuruldu

Dünyanın ilk ticari Long-Term Evolution (LTE) sahası, İsveç’in Stockholm kentinde Ericsson ve TeliaSonera tarafından oluşturuldu. Açıkçası, mobil dijital otoyol hayalinin gerçeğe dönüşmesi anlamında bir kilometre taşı bu. LTE veya diğer adıyla 4G, İnternet TV, mobil video blogları, çevrimiçi video oyunları ve mobil ofisler gibi servislerin ihtiyaç duyduğu ultra-yüksek veri hızlarını sağlayarak, mobil genişbant kullanıcı deneyimini farklı bir boyuta taşıyacak. Tabi, biz daha 3G’yi görmeden bunun İsveç’te olması “adamlar yapmış” dedirtiyor.

Gerçi 4G’nin ilk sahası kurulmuş olsa da, İsveç’li vatandaşlarımız 2010 yılından önce 4G’yi kullanamayacak, zaten kullanıyor olsa bile adam gibi destekleyen ürün henüz yok.

Bakınız Ericsson Genel Müdür Yardımcısı ve Radyo Ürünlerinden Sorumlu Yöneticisi Ulf Ewaldsson şneler demiş:

Oluşturduğumuz saha, LTE’nin artık geleceğin değil, bugünün konusu olduğunu gösteriyor. LTE teknolojisine yönelik çalışmalarda lider konumda bulunan Ericsson olarak, ticari LTE şebekelerinin hayata geçirilmesinde TeliaSonera ile birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.

Bu sözleri duyan TeliaSonera Kıdemli Başkan Yardımcısı ve İsveç Mobilite Servisleri Bölüm Başkanı Erik Hallberg durur mu? araya karışan zenci rapçi gibi atılmış:

Genişbant evriminin en ön sırasında bulunuyoruz. Böylece çığır açan bu teknolojiden öncelikle bizim müşterilerimiz faydalanacaklar. İlk LTE sahası, İsveç’in en hızlı mobil geniş bant ağının genişletilmesi anlamında atılmış önemli bir adımdır.

Long Term Evolution (LTE diye kısaltılıyor, Türkçe diye tutturursanız “Uzun Vadeli Dönüşüm diyebilirim, hatta dedim), uç veri hızları, spektrum verimliliği ve gecikme açısından çılgın bir performans sağlıyor. Ailemizin altyapı taşıyıcısı Ericsson, daha önce 160Mbps hıza ulaşmayı başarmıştı. Şebeke işletme ve bakım maliyetlerini en aza düşürmek için tasarlanan LTE, hem yeni hem de mevcut frekans bantlarında kullanılabiliyor. Buraya bir de Ericsson’un yüksek performanslı 3G Router gibi ürünler gösterdiğini düşünürsek, kablosuz olarak şebekeden gelen 160Mbps veri hattını ev içinde Wi-Fi dağıtan tamamen kablosuz bir çözüm kulağa hoş geliyor. Hatta dayanamadım, bir de fotoğrafını koydum bu 3G Router’ların. Ne güzel şeysin sen…

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.