BMW R1200GS mi, iPhone 3G s mi?

Yeni iPhone modelinin müşterileri arasında Fenerbahçeliler olmayacak. Buna adım gibi eminim, çünkü BMW’den aldığım son istatistiğe göre, BMW’nin GS serisi hiçbir motosikletin sahibi Fenerbahçeli değil! İki takım taraftarı birbirinden bu kadar mı nefret eder yahu? Apple çok yanlış bir isim vermiş iPhone 3G s’e. Bir de 3G’nin fiyatını 99 dolara düşürmüş.

Ürüne şöyle bir bakalım.

Apple bu iPhone modeli için "En hızlısı, ondan Speed ekledik sonuna" diyor
Apple bu iPhone modeli için "En hızlısı, ondan Speed ekledik sonuna" diyor

İlk lafım şu olacak: Apple, 3G s için “3G’nin gerçek hızında, bir öncekinden iki kat hızlı” diyor. Bre zındık, adama demezler mi “3G adıyla Tırt Cenereyşın sattın o zaman bir yıldır” diye. Derler, ama demiyorlar. Ben diyorum. Aldım, suçluyum.

Bir iPhone kullanıcısı olarak, olayla ilgili söyleyeceğim tek şey, gerçekten 3.2 megapiksel kamera gerekli. Böyle bir cihazda, abi ne demek, kamera dandik ötesi. Video çekmesine de saygı duyuyorum ama almam. Yani, 99 dolar ve 199 dolar arasında beni 100 dolar ödememeye razı edecek 100 sebep sayabilirim. Gerçi bu fiyat farkı yurdum toprağında daha fazla olacaktır, orası kesin.

Yeni cihazın benim en çok ilgimi çeken olayları önem sırasına göre şöyle:

  1. Sesle Kontrol: Şöyle ki, bunu bir de bluetooth kulaklık vs. arabirimine entegre ederlerse, artık motosiklet üzerinden birisini aramak istediğimde durup, eldivenimi güç bela çıkarıp, kişiyi bulup, arayıp, eldiveni tekrar takıp hayatıma uzun yoldan devam etmek yerine, kaskımın bıdık düğmesine dokunup mutlu mesut yaşayabileceğim. En büyük özellik budur bence, budur yani! Akıllı telefonda sesle arama özelliği nasıl olmaz yahu!
  2. Parmak izine dayanıklı ekran. Valla ne yalan söyleyeyim, ekranı pantolonuma sürmekten pantolonlar eskittim. Yırtıldı hepsi.
  3. Bluetooth ve USB üzerinden tethering! Ah be abi, AH BE ABİ, AH BE ABİ! yaşasın yahu? fi tarihinde kızılötesinden bağlanabilen bir Ericsson’um vardı. 628 miydi? hatırlamıyorum o kadar eski. Hatta dizüstümde kızılötesi varmış yahu, o bile tether edebiliyordu, koskoca 3G telefon nasıl etmez tethering? Manyak mısın Apple? Paragöz müsün Apple? Neden etmiyordu şimdiye kadar?

Bunun dışında, kamuoyu WWDC’yi olması gerektiği gibi tanımıyor. Bu etkinlik iPhone veya MacBook etkinliği değil, tüm dünyadan, Apple’a yazılım geliştiren insanların bir araya geldiği bir toplantı. Burada bir sürü yeni uygulamanın ilk adımları atılıyor, Apple ortaklıklar kuruyor ve saire. Zaten olayın “Uygulama geliştirici” olayı olduğunu daha iyi algılamak için Apple bu yıl üç şeyi doğru yaptı. Daha doğrusu, daha doğru yaptı.

iPhone 3.0 işletim sistemi, yani uzun zamandır beklenen büyük yenilik, iPhone 3G s pazara çıkmadan kullanıma sunulacak. Şimdi lakırdamayın hemen “zaten kullanıyorduk” diye, beta fazındaydı, henüz iPhone 3.0 için özel geliştirilmiş hiçbir yazılım yok. Bunun anlamı şu:

WWDC’de anlatılacaklar sayesinde, önümüzdeki iki hafta içinde iPhone 3.0’ın push notification başta olmak üzere, yeni özelliklerini kullanan uygulamalar yapmanıza olanak tanıyoruz, iPhone 3G s pazara çıkmadan bu uygulamaları iTunes üzerinden submit edebilecek, ve satışa sunabileceksiniz sevgili developerlar. WWDC’ye hoş geldiniz!

Anlatmak istediğim, Apple bu kez WWDC’yi gerçek -gerçek anlamı- ile kullanabilecek. Ve henüz ürün pazara çıkmadan uygulama pazarı oluşmaya başlayacak. Bununla birlikte, Apple, iTunes 8.2, yani iPhone OS 3.0’ı destekleyen iTunes sürümünü oldukça erken pazara sundu. Herkes iPhone 3.0 pazara sürüldüğünde iTunes’un gerekli sürümüne sahip olmuş olacak. Bu da şık bir hareket ve yine uygulama odaklı.

İkinci olarak, OS X Snow Leopard. Bu sene bilhassa bunun üzerine gidilecek. Ancak, stoklardaki ürünleri tüketmek için olsa gerek, 29 Eylül beklenecek yeni işletim sistemi için. Açılış konuşmasında, üzerinde oldukça duruldu. Hem de 29 dolara! Bir işletim sistemi için 29 dolar fiyat! Bence tarihin verilmiş en büyük ayarlarından biri olarak kayıtlara geçecek bu durum.

Üçüncü olarak, gerçekten hem Google Chrome’a hem de Windows Internet Explorer’a verilen tokat gibi cevaplardan biri olan Safari 4. Yine WWDC’nin ruhuna yakışır bir şekilde pazara sürüldü. Kimsenin bu konuda bir dedikodu duyduğunu sanmıyorum, açıkçası ben Safari 4’ten ümidimi kesmiştim resmen. Apple çok şık davranarak, WWDC’nin “Uygulamlarla ilgili” olduğunu tekrar göz önüne serdi.

BMW 1200 GS mi? Ben alırım onu galiba. iPhone 3G varken, 3G s’e para vereceğimi sanmıyorum.

bemve arbinikiyüz gese
Ölürüm sana, ölürüm sana ölürüm ben Rrr 1200GS!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.