720p’nin modası cidden geçti

Daha geçtiğimiz yıl başında “almışken iyisini alalım” bütçeliler için bile yer yer “çok para” eden, literatürde “HD Ready” olarak adlandırılan 720p yüksek tanımlı televizyonların modası hakikaten geçmiş olacak ki, Best Buy Insignia 37″ 720p LCD HDTV’nin fiyatını 398 dolara düşürmüş.

Insignia® - 37" 720p Flat-Panel LCD HDTV
Bu ürün henüz geçen hafta başında 600 dolar fiyatla satılıyormuş.

37 inç falan konuşuyorum da, aslında yanlış. Eskiden beri “kaç ekran” diye ölçerken bu aletleri, tutup şimdi inçle konuşmak nerden geldi bilmiyorum, sanırım ana dalgaya kapılarak yelkenleri doldurdum. Ürün, 98 ekran. Yani “büyük” olarak nitelendirilebilecek kadar büyük ve 400 doların altında. Daha geçtiğimiz kasım ayında, İzmir’de Forum Bornova’daki Samsung bayiinden, yine  720p HD Ready 32 inçlik (80 ekran), bir televizyonu 1020 liraya almıştım babamlar için. ABD’de vergiler dahil şu an bu ürün 609 liraya geliyor. Ne demek istediğim yavaşça anlaşılmıştır sanırım.

İnsanların aklında şöyle bir soru işareti görüyorum. “Abi ama 1080 varken niye gidip 720p alayım, yüksek yani, olsun o kadar.” Ben 1080p Full HD aldım ama, sorun bir niye aldım? Full HD izlerim diye tabi, peki şimdiye kadar adam akıllı Full HD bir şey izleyebildim mi Ocak ayından beri? Hayır. Çünkü ne denediysem olmadı, hiçbir dosyayı kesintisiz, ses senkronu kaymadan veya gerçek akışkan şekilde izleyemedim ne yazık ki. Konuyla ilgili şunu söyleyebilirim: Sürekli televizyon izleyen, yani sinema filmi, oyun, vs değil de, kanallarda ne varsa onu izleyen biriyseniz, bence Full HD çok gereksiz bir yatırım. Bakın bizim evde 720p’nin üstünde dizi izlenmedi bu güne kadar, birkaç kere Stargate izlenmeye çalışıldı, çeşitli yöntemlerle, ama ya sesler kaydı, ya görüntü dondu ya da başka şeyler. En son Star Wars’ı -en sonunda- izlemeye çalıştım ama, onda da 30. dakikadan sonra (Episode IV) görüntü bir dondu, pir dondu. Daha da gelmedi. (yine hüsran yani, izleyemedim Star Wars’u). E bunlar donanımsızlıktan tabi. Balmumcu’da yolda Blu-ray oynatıcı vardı da ben mi almadım.

Şu an hava yoluyla evinize gelen en yüksek tanımlı görüntü, Digiturk HD, D-Smart ve diğer yüksek tanımlı uydu alıcılarınızdan bahsediyorum, maksimum 720p çözünürlükte, yani HD Ready. Bu durumda, 1080p Full HD bir ürün satın almanız tamamen geleceğe yapılan bir yatırım oluyor.

Gelecekten kastım da, IPTV’nin, yani Video On Demand (Talep Üzerine Video) servislerinin başlayacağı güne kadar olan bir süre. Türk Telekom varken, bu iş de pek yakın gelecekte gerçekleşecek gibi görünmüyor.

Elinizdeki Full HD televizyon ancak İnternet yoluyla elde ettiğiniz MKV dosyaları* veya Blu-ray’leriniz, PlayStation 3, Xbox 360 gibi oyun konsollarınızda bulunan yüksek tanımlı oyunlar ve bilgisayar üzerinden işinize yarayabilir. Tabi bir de Full HD bir video kameranız varsa, kaydettiğiniz görüntüleri oynatırken mutlu olabilirsiniz.

Ne yalan söyleyeyim, ben kendi Full HD televizyonumun gerçek performansını ancak bilgisayarım üzerinden birşeyler yaparken görebiliyorum. Koca televizyon bir monitör kadar değerli yani.

Televizyonunuzu yenilemek istiyorsanız, eminim ki Best Buy’da kendini gösteren bu trend, yakında Türkiye’ye de gelir. Hatta zaten Best Buy’ın kendisi de Türkiye’ye gelecek. Biraz sabredin. Tabi, “ben yüksek tanım alayım da, yarın yeniden değiştirmek zorunda kalmaayayım” diyorsanız, yolunuz açık olsun. Ancak arada böylesine bir fiyat farkı varken, şu kriz ortamında (bu ifadeye bayılıyorum) biraz dikkatli düşünün. Full HD alıp, sonra Avrupa Yakası’nı izlerken “niye böyle ya, hani Full HD müthiş görüntü kalitesiydi” diye sormayın kendinize. Ürününüzün Full HD olduğu kadar, yayının da Full HD olması gerekiyor ki, Full HD Türkiye’ye gelene kadar, güncel trend kaç Full HD olur onu ancak Sony bilir. (Format savaşını Blu-ray ile Sony kazandığından, tüketiciye ulaşacak ana dalga HD’den artık Sony sorumlu :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.