Java Day 2009!

O sıralarda şimdiki aklım olsaydı, 95’te Sun Microsystems Java’yı ilk duyurduğunda ne yapıp eder ilk onu öğrenmeye çalışırdım herhalde, İnternetten falan da önce. Gerçi Java’dan haberdar olabilmemin hiçbir ihtimali yoktu ama, neyse.

Öyle ki, duyurulmasının ardından daha 5 yıl geçmeden hemen hemen tüm mobil platformlarda rakipsiz bir alternatif oldu kendisi, mobil platformların dışında da, İnternet üzerinde ilk grafikler hep Java ile yazıldı. Daha da öte, “İnternet Cafe”lerde Mirabilis ICQ’ya bağlanmak için kullanılan web istemcisi bile Java’ydı. Az mı faydalandım “hacı ben kişisel bilgimi başka bilgisayardaki uygulamaya girmem” mentalitesiylen.

Şimdi, 14 yaşındaki bu delikanlı 25 Haziran’da SwissOtel İstanbul’da tüm dünyanın izlediği San Fransisco’daki Java One konferansından hemen sonra geliştiricileriyle buluşmak istiyor. Abilerine bir “merhaba” demek, ve kendisini abilerinden, geliştiricilerinden dinlemek için.

JavaFX, MySQL, JavaME, Java Next - Java SE7 gibi olayları öyle bol keseden atarak, yerinde görerek öğrenin.
JavaFX, MySQL, JavaME, Java Next - Java SE7 gibi olayları öyle bol keseden atarak, yerinde görerek öğrenin.

Java Day, dünya genelindeki Java geliştiricilerinin bir araya gelip deneyimlerini paylaşmalarını ve yeni iş ortaklıkları kurmalarını sağlıyor. Bununla bilrikte, Java platformundaki son yenilikler, JavaFX gibi tüm yeni teknolojiler Sun Microsystems tarafından tanıtılıyor.

Etkinliğin ajandasına Sun’ın hazırladığı siteden ulaşabilirsiniz. Bence bir Java geliştiricisiyseniz, imkanınız da varsa, mutlaka orada bulunun. Ben de gazeteci kimliğim ve bir Java heveslisi olarak (PCnet için) orada bulunacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.