Turkcell’in hızı 28 Megabit!

Turkcell efendiler, 3G mobil genişbant hazırlıklarında Türkiye’deki en yüksek hücresel veri hızı olan 28 megabite ulaştığını açıkladı. Bir saniye yahu? 28 megabit! ADSL en son kaç veriyordu? 8 galiba… hmmm.

Turkcell altyapısını Ericsson ile oluşturduğu denemelerde LTE (4G) öncesinde böyle bir hıza ulaştı ancak, konu yanıltmasın. Tüketiciye ulaşacak bir hız olduğunu sanmıyorum. Test ortamında da olsa, ortalama bir CD’yi 28 megabit ile 3 dakika  20 saniye gibi bir sürede yükleyebildiğinizi hatırlatmakta fayda var. 3 dakika 20 saniye!.

Turkcell, 3G uygulamasını 30 Temmuz’da 81 ilde aynı anda başlatacağını söylüyor bu arada. Ancak kapsama alanı elbette şu anki kapsama alanı olmayacaktır, benim nacizane beklentim şehir merkezlerinde, ama öncelikle il merkezlerinde 3G’nin kullanılması yönünde.

3G olmayan yerlerde ise, Turkcell’in sağladığı en yüksek hız 300 kbit olan EDGE teknolojisiyle verilecek. Firma, tüm alt yapısını zamanı geldiğinde HSDPA+ (21 megabit) hıza ulaşabilecek kapasitede kurulduğunu söylüyor bu arada. Yani teknoloji var ancak, müşteriye “şimdilik” yansımayabilir.

Galiba 3G bekledi bekledi, ama sağlam geldi ülkem semalarına….

2 comments

  1. webster says:

    Peki bu 3G’yi evdeki modemler yerine kullanabilecek miyiz? yoksa sadece cep telinden mi? kullanabilirsek şahane olacak.

  2. Meriç says:

    Şöyle ki: Eğer telefonunuzun tethering özelliği, yani kendi sahip olduğu hücresel İnternet bağlantısını diğer cihazlarla Bluetooth veya USB üzerinden paylaştırma yeteneği varsa, o zaman dilediğiniz gibi paylaştırabilirsiniz 3G hızınızı. Gerçi bu durumda operatörün farklı ücretlendirmesi olabilir. Orası onlara kalmış.

    Bir de, 3G için USB’den bağlanan modemler olduğu gibi, bazı mini dizüstü bilgisayarlarda da gömülü olarak 3G modemleri bulunuyor. Ancak pek tabii ki bunları kullanabilmek için yine bir cep telefonu operatörü ile iletişime geçip anlaşma yapmanız gerekecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.